کاکتوس کلاه کشیشی و آموزش نگهداری و تکثیر

0

کاکتوس کلاه کشیشی و آموزش نگهداری و تکثیر

کاکتوس کلاه کشیشی

از بلندترین انواع کاکتوس های استروفیلوم است که منشا آن فلات مرکزی مکزیک می باشد و دما های بسیار سرد و کمتر از ۲۰ درجه فارنهایت را متحمل می شود و به نام هود راهب معروف است
این گیاه به آسانی رشد می کند و بسیار بزرگ می شود و سریع ترین asterophytum است وقتی که جوان هستند کروی بوده و وقتی که بالغ شدند ستونی شکل می شوند.
A.ornatum یک کاکتوس ستونی شکل است که از بالا به شکل ستاره دیده می شود با فلس های چوبی سفید به شکل نوارهایی در عرض و نسبت به انواع دیگر از این جنس دارای تیغ های بیشتری می باشد.
ارتفاع آن ۳۰ تا ۱۲۰ سانتی متر و عرض ۱۵ تا ۳۰ سانتی متر و به رنگ سبز مایل به خاکستری تا سبز تیره با تکه های فلس سفید یا زرد که آن را تزیین می کنند.
گل ها رد راس بزرگ و به رنگ لیمویی و قطر ۷_۱۲ سانتی متر ، پوشش درونی گل دوک مانند و بلند با سر کم و بیش دندانه دار و دارای یک لوله کوتاه پشمالو در وسط.
بر روی تنه تیغ هایی وجود دارد که ۵-۶ تا از ان ها محکم و ۲-۴ تا کشیده و بلند هستند و به صورت فشرده به رنگ کهربایی و بعد قهوه ای و در آخر سفید در می آیند.
از ریختن آب به روی آستروفیتوم ها باید خودداری نمود . زیرا این کار رنگ تنه آنها را دگرگون نموده و برطرف کردن لکه ها از روی آن کم و بیش مقدور نخواهد بود .
تکثیر این کاکتوس ها با قلمه یا بذر انجام میپذیرد. کاشت بذر در حرارت ۲۱ درجه سانتیگراد و تهیه و کاشت قلمه در تابستان که پس از ۳،۲ ماه ریشه دار میشوند.


آستروفیتوم مایروستیگما

آشنایی با کاکتوس کلاه کشیشی

نام لاتین:Astrophytum ornatum

نام رایج: کاکتوس کلاه کشیشی

گروه گیاهی:Cacti

تیره گیاهی:Notocacteae

شرایط آب و هوایی: دشت های خشک و بی درخت زیر استوایی یا آب و هوای استپ

حداقل دما: ۵ درجه سانتی گراد (۴۱ درجه فارنهایت)

دمای مطلوب: ۲۶-۲۸ درجه سانتی گراد (۷۸-۸۲ درجه فارنهایت)

مکان نگهداری توصیه شده:آفتابی یا نیمه سایه

خاک: خاک مخصوص کاکتوس

شکل گیاه: گرد

ارتفاع: ۵۰ سانتی متر (۱۹٫۵ اینچ)

رنگ گل گیاه: زرد

زمان تعویض گلدان: هر ۴۸ ماه ( ۴ سال)

کمیاب: خیر

بیماریها: پوسیدگی ریشه (Thielaviopsis basicola)

کشور زادگاه: مکزیک


کلاه کشیشی

آستروفیتوم مایروستیگما

این کاکتوس بومی مناطق مرتفع شمال شرقی و مرکزی مکزیک است. یک گیاه بیابانی استوانه ای شکل است. آستروفیتوم دارای ظاهری ستاره ای شکل میباشد وهمچنین شبیه به کلاه اسقف.
آستروفیتوم ها در ٣ تا ۵ سالگی گل می دهند و اگر کاکتوس پیوندی باشد گلدهی آنها زودتر صورت می گیرد، فصل گلدهی معمولا از اردیبهشت ماه تا شهریور ماه میباشد، گل ها قیفی شکل عموما به رنگ زرد ظاهر می شوند.
این گونه کاکتوس ها جفت پایه بوده و برای بذر گیری نیاز به گرده افشانی دارد، هنگامی که تعدادی گل همزمان باز می شوند میتوان به آسانی کار گرده افشانی کاکتوس ها را در محیط بسته گلخانه ای با قلم مو انجام داد، به این صورت که به وسیله قلمو با دقت از گرده یک گل برداشته و روی پرچم گل آستروفیتوم دیگری قرار میدهیم و بر عکس.
پس از گرده افشانی و بسته شدن گلها بعد از دو یا سه روز با توجه به شرایط، معمولا بعد از یک هفته الی ده روز کپسول بذر باز شده و دانه های بذر نمایان میشوند.
بذر آستروفیتوم جزو آن دسته از بذرهایی است که نیاز به دوره خواب ندارد.
آستروفیتوم در فضای نیمه آفتابی رشد کرده و سایه ی کامل اثر منفی روی آن دارد.
تکثیر این کاکتوس ها عموما از طریق کاشت بذر صورت میگیرد و گاهی نیز از طریق قلمه انجام می پذیرد.
از ریختن آب به روی آستروفیتوم ها باید خودداری نمود، چون رنگ تنه آنها را دگرگون نموده و از بین بردن لکه ها از روی آن مقدور نخواهد بود.


کاکتوس کلاه کشیشی

معرفی کاکتوس کلاه کشیشی

این کاکتوسهای زیبا با چهره منحصر به فرد یکی از کاکتسهای پر طرفدار به شمار می آیدشیارهای گود این کاکتوس یکی از دلایل آن است خانواده : Cactaceae ( کاکتوس )

جنس از Astrophytum. زیستگاه در هیدالگو، کوارتارو و گوانجواتو در مکزیک می باشد

وگل این کاکتوسهای astreophytum، لیموی زرد میباش این گیاه در شرایط خوب سالی دو مرتبه اوایل بهار و اواخر تابستان گل می دهد
تکثیر این کاکتوس ها با قلمه یا بذر انجام میپذیرد. کاشت بذر در حرارت ۲۱ درجه سانتیگراد و تهیه و کاشت قلمه در تابستان که پس از ۳،۲ ماه ریشه دار میشوند
به نور زیاد دمای ۲۸ و آبدهی کم نیاز دارد خاک مناسب اسنگیاهمخلوطی از دو قسمت خاک رس و یک قسمت خاک برگ پوسیده و یک قسمت ماسه و سنگریزه میباشد 

دیدگاه بگذارید

اولین نظر را شما بنویسید.

آگاه سازی از
wpDiscuz