جیمی ولز بنیان گذار و مجری ویکی پدیا و شماری دیگر از پروژه های ویکی

0

جیمی ولز مجری و بنیان گذار ویکی پدیا و بقیه پروژه های ویکی

جیمی ولز

جیمی دُنال وِیلْز (/ˈdʒɪmi ˈdoʊnəl ˈweɪlz/; زادهٔ ۷ اوت ۱۹۶۶[۲]) بنیانگذار و رئیس بنیاد ویکی‌مدیا، شرکتی غیرانتفاعی است که مجری پروژهٔ ویکی‌پدیا و شماری دیگر از پروژه‌های ویکی است. او همچنین بنیان‌گذار شرکت انتفاعی ویکیا نیز هست. (این شرکت از لحاظ قانونی ارتباطی با ویکی‌مدیا ندارد). پیش از تأسیس ویکی‌پدیا، در سال ۱۹۹۶ همراه با دو نفر دیگر «بومیس» را بنیان نهاد، که یک پایگاه اینترنتی تفریحات شهوانی و دارای محتوای شهوت‌انگیز برای مردان بود، و بعدها سرمایهٔ اولیهٔ دائرهالمعارف آزاد نیوپدیا (سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۳) و جانشین آن، ویکی‌پدیا را توسط آن تأمین کرد. جیمی ویلز یک خداناباور است. او در مصاحبه‌ای در سال ۲۰۰۷ اظهار داشت که فلسفهٔ شخصی‌اش به شدت ریشه در عقل دارد و گفت: من یک کافر تمام‌عیارم.[۱]

اوایل زندگی و تحصیلات
جیمی ویلز در هانتسویل آلاباما به دنیا آمد. پدرش، که هم‌اکنون بازنشسته است، در سنین نوجوانیِ او مدیر یک خواربارفروشی بود.

مادرش دوریس، و مادربزرگش اِرما، یک مدرسهٔ خصوصی با سنّت مدارس یک‌اتاقه را اداره می‌کردند که جیمی هم در همان مدرسه تحصیل کرد. ۴ نفر دیگر در مقطع تحصیلی او بودند.

پیش‌دانشگاهی و دانشگاه
ویلز بعد از ۸ کلاس درس خواندن، به مدرسهٔ پیش‌دانشگاهی راندولف که یکی از نخستین پذیرنده‌های آزمایشگاه‌های رایانه‌ای و فناوری‌های دیگر برای استفادهٔ مستقیم دانش‌آموزان بود، رفت. ویلز می‌گوید: هزینهٔ این مدرسهٔ پیش‌دانشگاهی برای خانواده‌ام زیاد بود، ولی از آنجا که خانواده‌ام اعتقاد زیادی به اهمیت تحصیل داشتند، هزینه را تأمین می‌کردند.

او مدرک کارشناسی خود را از دانشگاه اوبرن و کارشناسی ارشد خود را از دانشگاه آلاباما گرفت. بعدها او به مطالعهٔ درس‌هایی در زمینهٔ دکترای امور مالی در دانشگاه آلاباما و ایندیانا پرداخت.

ویکی‌پدیا

جیمی ویلز و ویکی‌نویسان اهل کرواسی در یک کنفرانس در زاگرب در تاریخ ۱ اکتبر ۲۰۰۸
در سال ۲۰۰۴، از ویلز نقل شده‌است که در حدود ۵۰۰ هزار دلار برای ایجاد و گرداندن پروژه‌های ویکی‌اش هزینه کرده‌است. در انتهای افزایش سرمایهٔ بنیاد تا فوریهٔ ۲۰۰۵، بنیاد ویکی‌مدیا به‌طور کامل با کمک‌های مالی بدون عوض گردانده می‌شد. ویلز با گذشت زمان هرچه بیشتر درگیر فعالیت‌های تبلیغاتی و صحبت درمورد پروژه‌های بنیاد می‌شد. او برای این هدف سفرهای زیادی برای سمینارهای مختلف و کارهای ویکی‌مدیا (مانند ویکی‌دیدارها و ویکی‌مانیا) با بودجهٔ سفرهای بنیاد (۲۵٬۰۰۰ دلار در سال ۲۰۰۵) انجام داد. او به‌طور مستمر به‌عنوان سخنران در برنامه‌های مختلف حضور داشته‌است.

بعد از شهرت یافتن از طریق ویکی‌پدیا، ویلز پروژهٔ جدیدی را تحت عنوان ویکیا شروع کرد.

جیمی ولز


دکتر جیمی ولز، بنیان گذار ویکیپدیای بی پول!

جیمی ولز چهل و نه ساله، مؤسس پرتال مشهور ویکی پدیا هست که با وجود آن که پنجمین پرتال پر بیننده اینترنت را در اختیار دارد، اما بر خلاف گوگل و فیس بوک و آمازون، در فهرست میلیاردهای جهان قرار ندارد. این گفتار نگاهی دارد به زندگی ایشان.
برترین ها: سرویس چهره‌های برترین‌ها، امروز هم نگاهی دارد به زندگی یکی دیگر از معماران عصر دیجیتال و دهکده جهانی. گفتار را به مروری بر زندگی یکی از معماران جریان ساز دنیای فناوری اطلاعات، یعنی جیمی ولز، مؤسس پرتال Wikipedia اختصاص داده‌ایم. با ما همراه باشید.

(جیمی ولز، خالق دنیای دیجیتالی یک دائره المعارف پر بیننده رایگان هست)

روزگاری که در آن زندگی می‌کنیم، سبک زندگی ما را از سنتی به دیجیتال تغییر داده است. دنیایی که گوگل و اپل و فیس بوک برای دو میلیارد نفر از جمعیت کره زمین ایجاد کرده‌اند، همان اندازه جذابیت دارد که بیش از دو دهه پیش، بیل گیتس با عرضه نسخه‌های سیستم عامل ویندوز، دنیای مایکروسافتی را برای خیلی‌ها رقم زد. این ۴ شرکت، در کنار بزرگان دیگری چون آمازون و ای بی و توییتر و یاهو، نقش فوق العاده مهمی در توسعه ارتباطات و فناوری اطلاعات در جهان داشته و دارند و به نظر می‌رسد این امپراطوری سیلیکون ولی دیجیتالی تا سال‌ها بدون رقیب جدی، ادامه داشته باشد.

یکی از دلایل توسعه سیطره دیجیتالی بزرگان فناوری اطلاعات جهان در عرصه‌های مختلف می‌شود و ما همچنان شاهد فهرست ۲۰ تایی ثابت در پر بیننده‌ترین پرتال‌های جهان از نظر آلکسا هستیم، در این راز نهفته است که غول‌های فناوری جهان مانند یاهو، گوگل، فیس بوک، ام اس ان، توییتر و امثالهم، تلاش می کنند تا در استراتژی کسب و ادغام، مشهورترین پرتال‌های تخصصی دنیا را به تملک خود درآورده و کسب و کار خود را در افق‌های متنوعی رهبری کنند.

برای همین هست که مایکروسافت به لنزهای سه بعدی فضایی رو می‌آورد و فیس بوک، به واتس اپ و اینستاگرام رحم نمی‌کند و آن ها را می‌خرد و شرکتی مانند مایکروسافت، هر سال حدود ۱۰ شرکت بزرگ عرصه کسب و کار فناوری و تبلیغات را در سراسر جهان شکار می‌کند. در واقع اکنون، پرتال‌های بزرگ وب، مجموعه ای از ده‌ها و شاید صدها پرتال زیر مجموعه باشند که در عرصه‌های گوناگونی مشغول به فعالیت می‌باشند.

یکی از قابل ملاحظه ترین کسب و کارها در دنیای وب، که بر زندگی و آموزش و یادگیری صدها میلیون ساکن کره زمین تأثیر گذاشت و این میزان تأثیر گذاری هر روز بیش از قبل می‌شود، استارت آپی به نام ویکی پدیا هست که در اواخر قرن بیستم میلادی، بستر شکل گیری آن آغاز شد و رسماً از سال ۲۰۰۱ میلادی، در اختیار صدها میلیون کاربر اینترنت قرار گرفت. ویکی پدیا، توسط جیمی ولز، یک متخصص علوم رایانه راه اندازی شد و توانست ظرف ۱۵ سال اخیر، همواره در فهرست پر بیننده‌ترین سایت‌های اینترنت قرار بگیرد. سایتی که بتواند درکنار بزرگانی چون یاهو و گوگل و فیس بوک، از مخاطب بالا برخوردار باشد، قطعاً کسب و کار مهم و ارزشمندی هست که برای کاربران فضای صفر و یک، محبوبیت خاصی دارد.

(جیمی ولز، روابط گسترده ای با نخست وزیر سابق انگلیس و رییس رژیم صهیونیستی دارد)

جیمی ولز، با راه اندازی ویکی پدیایی که ماهانه میلیاردها بار صفحات آن توسط کاربران در سراسر جهان و به بیش از ۲۸۵ زبان دنیا دیده می‌شود، خود را در فهرست معماران دنیای دیجیتال قرار داد. کسب و کاری که او راه اندازی کرد، اگر چه مانند زاکربرگ در فیس بوک، لری پیج در گوگل و حتی استیو بالمر در مایکروسافت، اون را میلیونر و صدر نشین فوربس نکرد، اما برای بسیاری، همان طور که دنیای اینترنت بدون گوگل و فیس بوک معنی ندارد، بدون ویکی پدیا و اطلاعات ساده و سریعی که به مخاطبان می‌دهد، بی معنی خواهد بود!

جادوی جیمی ولز، در دسترس گذاشتن اطلاعات در قالب یک دائره المعارف باز قابل توسعه توسط عموم متخصصان بود. جیمی ولز، همانند دیگر کارآفرینان عصر دیجیتال، یک فرصت آفرین خوش فکر و خلاق بود که توانست برای علاقمندان به اشتراک گذاری اطلاعات، فرصت آفرینی کند. بستری که ولز فراهم کرد، سبب شد تا ویکی پدیا، صدها میلیون صفحه اطلاعات در عرصه‌های مختلف را به زبان‌های گوناگون و به زبان ساده، در اختیار میلیاردها کاربر وب قرار دهد که این امر، سبب راه افتادن جریانی به نام جریان ویکی سازی در فضای مجازی گردید.

اکنون در کشورهای مختلف، شاهد ویکی‌هایی تخصصی در عرصه‌های مختلف هستیم که اطلاعات توسط کاربران متخصص و پس از بازبینی توسط داوران تأیید شده، به صورت آزاد در اینترنت منتشر می‌شود و مخاطبان خاص خود را دارد. ویکی سازی و ویکی مداری، یکی از جریان‌های جدیدی است که همانند موج سلفی بازی و هشتگ گذاری و کامنت نویسی، در فضای اینترنت در قرن بیست و یکم مد شد.

جیمی دونال ولز Jimmy Donal Wales، اوت ۱۹۶۶ میلادی در آلاباما آمریکا متولد شد و یک کارآفرین کارگزار مالی هست. ولی رییس و بنیانگذار شرکت Wikia Inc که از سال ۲۰۰۴ میلادی تا کنون، مدیریت آن را بر عهده دارد. وی بنیاد دیگری به نام ویکی مدیا را تأسیس کرد که در زمینه تولید محتوای ویدئویی در وب فعالیت دارد. از ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۶ نیز مدیریت این مجموعه را عهده دار شد. بنیاد ویکی مدیا که در سال ۲۰۰۶ تأسیس شد تا کنون توسط ایشان مدیریت می‌شود. وی عضو مراکز مهم فناوری جهان همچون مرکز خرد جمعی دانشگاه ام آی تی MIT Center for Collective Intelligence و بنیاد توصیه‌های خلاق می‌باشد. همچون سلبریتی های عالم هنر، آقای ولز از سال ۱۹۸۶ تا کنون، ۳ بار طلاق گرفته است و از همسران سابق خود، سه فرزند دارد.

جیمی ولز، پرتال اختصاصی دارد که در نشانی http://jimmywales.com قرار دارد و نوشته‌ها و سخنرانی‌های وی در این درگاه دراختیار مخاطبان قرار می‌گیرد.

(جیمی ولز: از دکمه like فیس بوک متنفرم)

البته پرتال ویکیا، یک شرکت ارائه دهنده خدمات میزبانی هست که آقای ولز، از جانب این شرکت درآمد دارد، اما راه اندازی ویکی پدیا، برای ایشان درآمد خاصی ندارد. این فارغ التحصیل دانشگاه آلاباما آمریکا، یک فرصت آفرین در دنیای دیجیتال هست که از طریق فضای تبادل اطلاعاتی که در اینترنت در ۱ دهه اخیر ایجاد کرده، میلیون‌ها نفر در دنیا به طور مستقیم و غیر مستقیم، از طریق آن به یادگیری و تولید محتوای تکمیلی اقدام می‌کنند. دکتر جیمی ولز، یک کارآفرین دیجیتالی به شمار می‌آید، اما به طور مستقیم از پرتال پر بیننده‌اش، سودآوری ندارد.

ویکی‌پدیا یک دانشنامهٔ اینترنتی چندزبانه با محتویات آزاد است که با همکاری افراد داوطلب نوشته می‌شود و هر کسی که به اینترنت دسترسی داشته باشد می‌تواند مقالات آن را ویرایش کند. نام ویکی‌پدیا واژه‌ای ترکیبی است که از واژه‌های ویکی (وب‌گاه مشارکتی) و انسیکلوپدیا (دانشنامه یا دائرهالمعارف) گرفته شده است. هدف ویکی‌پدیا آفرینش و انتشار جهانی یک دانشنامهٔ آزاد به تمامی زبان‌های زندهٔ دنیاست.

ویکی‌پدیای انگلیسی در تاریخ ۱۵ ژانویه ۲۰۰۱ (۲۶ دی ۱۳۷۹) به صورت مکملی برای دانشنامهٔ تخصصی نوپدیا نوشته شد. بنیان‌گذاران آن، “جیمی ولز” و “لری سنگر” هستند. هم اکنون بنیاد غیرانتفاعی ویکی‌مدیا پروژهٔ ویکی‌پدیا را پشتیبانی می‌کند. میزبان‌های اینترنتی اصلی این وب‌گاه در شهر تامپای فلوریدا هستند. همچنین میزبان‌های اضافی دیگری هم در شهرهای آمستردام و سئول به این وب‌گاه یاری می‌رسانند.

ویکی‌پدیا از پایان آوریل ۲۰۰۷ تاکنون، یکی از ۱۰ وب‌گاه برتر جهان از لحاظ شمار بازدیدکنندگان بوده است که بیش از نیمی از بازدیدها به ویکی‌پدیای انگلیسی مربوط می‌شود. در میان تمام زبان‌های ویکی‌پدیا تا تاریخ ۲۲ ژوئن ۲۰۱۵ (۱ تیر ۱۳۹۴) بیش از ۱۳۵ میلیون صفحه وجود دارد که بیش از سی‌وپنج میلیون عدد از آن‌ها مقاله است. به ترتیب زبان انگلیسی بیش از ۴٫۸ میلیون، سوئدی ۱٫۹ میلیون، آلمانی ۱٫۸ میلیون، هلندی ۱٫۸ میلیون، فرانسوی ۱٫۶ میلیون، وینارایی، روسی، سینوگبانونی و ایتالیایی هر کدام بیش از ۱٫۲ میلیون، اسپانیایی، ویتنامی، لهستانی هرکدام بیش از ۱٫۱ میلیون مقاله دارند.

تعداد کاربران ثبت‌نام شده حدود ۵۵٫۸ میلیون نفر است که از میان آن‌ها، ۴٫۰۴۳ نفر مدیر هستند. ویکی‌پدیا در برگیرندهٔ ۲۷۹ زبان با بیش از ۱۰ مقاله و در کل دارای ۲۹۰ گونهٔ زبان ملل دنیا است.

دکتر ولز بعد از ۸ کلاس درس خواندن، به مدرسهٔ پیش‌دانشگاهی راندولف که یکی از نخستین پذیرنده‌های آزمایشگاه‌های رایانه‌ای و فناوری‌های دیگر برای استفادهٔ مستقیم دانش‌آموزان بود، رفت. ویلز می‌گوید هزینهٔ این مدرسهٔ پیش‌دانشگاهی برای خانواده‌ام زیاد بود ولی از آنجا که خانواده‌ام اعتقاد زیادی به اهمیت تحصیل داشتند، هزینه را تأمین می‌کردند. او مدرک کارشناسی خود را از دانشگاه اوبرن و کارشناسی ارشد خود را از دانشگاه آلاباما گرفت.

بعدها او به مطالعهٔ درس‌هایی در زمینهٔ دکترای امور مالی در دانشگاه آلاباما و ایندیانا پرداخت. ویکی‌پدیا جیمی ویلز و ویکی نویسان اهل کرواسی در یک کنفرانس در زاگرب در تاریخ ۱ اکتبر ۲۰۰۸ در سال ۲۰۰۴، از ویلز نقل شده است که در حدود ۵۰۰ هزار دلار برای ایجاد و گرداندن پروژه‌های ویکی‌اش هزینه کرده است.

در انتهای افزایش سرمایهٔ بنیاد تا فوریهٔ ۲۰۰۵، بنیاد ویکی‌مدیا به طور کامل با کمک‌های مالی بدون عوض گردانده می‌شد. ویلز با گذشت زمان هرچه بیشتر درگیر فعالیت‌های تبلیغاتی و صحبت در مورد پروژه‌های بنیاد می‌شد. او برای این هدف سفرهای زیادی برای سمینارهای مختلف و کارهای ویکی‌مدیا (مانند ویکی‌دیدارها و ویکی‌مانیا) با بودجهٔ سفرهای بنیاد (۲۵۰۰۰ دلار در سال ۲۰۰۵) انجام داد. او بطور مستمر به عنوان سخنران در برنامه‌های مختلف حضور داشته‌است. بعد از شهرت یافتن از طریق ویکی‌پدیا، ویلز پروژهٔ جدیدی را تحت عنوان ویکیا شروع کرد.

ویکی مدیا

همه هنر و خلاقیت دکتر ولز در این موضوع بود که توانست، محتوایی که توسط کاربر تولید می‌شود User Generated Content را به خوبی در قالب یک دائره المعارف بزرگ، راهبری و مدیریت کند. از دکتر ولز در یک دهه اخیر کتاب ها و مقالات متعددی در زمینه کسب و کار اینترنتی و موضوعات فنی رایانه، منتشر شده است.

دکتر ولز در ۱۵ سال اخیر جوایز معتبر بین‌المللی بسیاری را کسب کرده است که جدیدترینش، اخذ عنوان دکترای افتخاری از دانشگاه ماستیخلت هلند و جایزه ۱ میلیون دلاری دان داوید Dan David Prize، بخاطر مدیریت بزرگ‌ترین دائره المعارف آنلاین جهان (world’s largest online encyclopedia”) دریافت کرد. البته وی ۲ سال قبل، جایزه نیلز بوهل یونسکو را بخاطر دنیای باز An Open World در دانمارک دریافت کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، در شرایطی که تنها ۱۰ سال از عمر ویکی پدیا می‌گذرد این دانشنامه آزاد آنلاین درحال نابودی است. “جیمی ولز” در کنفرانس سالانه ویکی پدیا در سال ۲۰۱۱، با ابراز نگرانی از این مسئله گفت: “هیچکس حاضر نیست ویکی پدیا را به روز کند.” اساس این سایت برپایه اطلاعاتی است که هر کاربر می‌تواند در یک موضوع و مقوله خاص به روز کند و یا بنویسد، اما اکنون به نظر می‌رسد تعداد همکارانی که این به روزرسانی ها را انجام می‌دهند به شدت کاهش یافته است. ب

بنیانگذار ویکی ۴ سال پیش گفت: “ما درحال ساماندهی تعداد ویرایشگرهای خود نیستیم. به نظر من این مسئله، یک بحران وخیم نیست اما بسیار مهم است.” همکاران قدیمی که همیشه اطلاعات خود را برای غنی شدن ویکی پدیا ارائه می‌کردند تا این سایت را به یک منبع مهم اطلاعاتی روی وب تبدیل کنند پیر شده‌اند، ازدواج کرده‌اند، خانواده تشکیل داده‌اند و دیگر زمان خود را به کارهای دیگری اختصاص می‌دهند.

ویکی‌پدیا دارای چندین پروژهٔ متن-آزاد می‌باشد که وظایف غیر دانشنامه‌ای را انجام می‌دهند. آقای ولز، در دوران جریان سازی اینترنتی خود، پروژه‌های دیگری را نیز سازمان دهی کرده است که می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

• ویکی‌واژه: که بزرگ‌ترین پروژهٔ دیگر ویکی و دربارهٔ فرهنگ واژه و اصطلاحات آزاد است.

• ویکی‌کتاب: پروژه کتاب‌های متنی آزاد

• ویکی‌گفتاورد: دانشنامه آزاد نقل قول‌ها

• ویکی‌نبشته: مخزن چندزبانه متون منبع آزاد

• ویکی‌انبار: انبار پرونده‌های چندرسانه‌ای عمومی

• ویکی‌خبر: مرجع خبری با محتوای آزاد

گوشه ای از سخنرانی ۱۰ سال پیش دکتر ولز

وب بنیاد ویکی‌مدیا، که من تأسیس کردم، صاحب ویکی‌پدیا است. یک بنیاد غیرانتفاعی. و هدف ما، هدف مرکزی بنیاد ویکی‌مدیا، اینست که یک دانشنامه آزاد به هر کسی روی زمین بدهیم. و خوب اگر فکر کنید که این یعنی چی، مفهومش خیلی بیشتر از ساختن یک سایت قشنگ هست. ما واقعاً به تمامی مشکلات تقسیمات دیجیتال، فقر در سراسر جهان علاقمندیم و به مردم در همه جا قدرت می‌دهد که اطلاعاتی که نیاز دارند بگیرند تا تصمیمات درست بگیرند. و ما کارهای خیلی زیادی انجام خواهیم داد که فرای اینترنت می‌رود. و خوب این بخش بزرگی از دلیل ما برای انتخاب این مدل مجوز بود، به این دلیل که نوآوران محلی را قدرتمند خواهد کرد — یا هر کس که می‌خواهد، می‌تواند محتوای ما را بردارد و هر کار که می‌خواهد با آن انجام دهد –.

(جیمی ولز، بزرگ‌ترین مشارکت جهانی اینترنتی برای خلق داده را رهبری کرد)

می‌توانید آن را کپی کنید،‌ پخشش کنید و شما می‌توانید این را به صورت تجاری یا غیرتجاری انجام دهید. ۲:۰۴ خوب فرصت‌های خیلی زیادی هستند که در اطراف ویکی‌پدیا در سراسر جهان رشد خواهند کرد. خوب فرصت‌های خیلی زیادی هستند که در اطراف ویکی‌پدیا در سراسر جهان رشد خواهند کرد. سرمایه ما از هدایای عمومی تأمین می‌شود، و نکته جالب‌تر راجع به آن اینست که چه پول کمی برای راه‌اندازی ویکی‌پدیا مورد نیاز است. یوکای به شما نموداری از میزان هزینه مطبوعات کاغذی نشان داد. و من می‌خواهم به شما هزینه‌های ویکی‌پدیا را بگویم، ولی اول به شما خواهم گفت که اندازه آن چقدر است.

خوب ما بیش از ۶۰۰ هزار مقاله به انگلیسی داریم. و سر جمع دو میلیون مقاله به زبان‌های خیلی خیلی مختلف داریم. بزرگ‌ترین زبان‌ها آلمانی، ژاپنی، فرانسه — تمامی زبان‌های اروپای غربی کاملاً بزرگ هستند. ولی فقط یک سوم از همه ترافیک به صفحات ما مربوط به صفحات انگلیسی ویکی‌پدیا است، که برای خیلی‌ها تعجب‌آور است. بسیاری از مردم انگلیسی را محور اینترنت می‌دانند ولی برای ما این واقعاً جهانی هست. ما به زبان‌های خیلی خیلی زیادی هستیم. و ما چقدر محبوب شده‌ایم — ما جزو ۵۰ سایت برتر هستیم و ما از نیویورک تایمز هم محبوب‌تریم (اکنون در زمره ۵ پرتال پر بیننده وب).

جیمی ویلز


زندگینامه: جیمی ولز (۱۹۶۶-)

ارتباطات > رسانه‌ها و فناوری – همشهری آنلاین:
جیمی دونال ولز روز هفتم آگوست ۱۹۶۶ در آلابامای آمریکا متولد شد و پس از تحصیل در مدرسه‌ای خصوصی که مدیریت آن به عهده مادرش بود، به مدرسه پیش‌دانشگاهی راندولف رفت که یکی از مدارس دارای آزمایشگاه‌های رایانه و فناوری به‌شمار می‌رفت.
وی لیسانس و فوق لیسانس خود را در رشته علوم مالی به ترتیب از دانشگاه‌های آبورن و آلاباما دریافت کرد.

وی در حین فارغ‌التحصیلی در دو دانشگاه تدریس می‌کرد، اما پیش از پایان دوره دکترای خود دانشگاه را رها کرد تا در زمینه رشته‌اش مشغول به کار شود و کمی بعد به عنوان مدیر پژوهش در شرکتی در شیکاگو به نام آپشنز مشغول به کار شد. در این دوران ولز خود را یک معتاد به اینترنت و کد‌نویسی معرفی می‌کرد که تمامی اوقات فراغت خود را پای رایانه سپری می‌کرد. در سال ۱۹۹۵ تصمیمی گرفت علوم مالی را رها کرده و به کارآفرینی در اینترنت رو آورد و در نتیجه در سال ۱۹۹۶ به همراه دو شریکش وب‌سایتی مخصوص کاربران مرد را راه‌اندازی کرد که برای چند سال منبع تامین هزینه‌های دانشنامه آنلاین رایگان نوپدیا که در سال ۲۰۰۰ راه‌اندازی شد و پس از آن ویکی‌پدیا به شمار می‌رفت. نوپدیا دانش‌نامه آنلاینی با هدف انتشار مطالب تخصصی درباره موضوعاتی متنوع بود که در کنار آن تبلیغاتی به فروش می‌رسد تا وب‌سایت درآمد‌زایی داشته‌باشد.

ولز در سال ۲۰۰۱ پس از آنکه دریافت نوپدیا به دلیل پیچیدگی عملکرد و ساختار قدیمی‌ که دارد،‌نمی‌تواند موفق باشد،‌ به همراه لری سنگر و دیگر همکارانش ویکی‌پدیا را راه‌اندازی کردند، دانش‌نامه‌ای آنلاین و رایگان که به سرعت رشد کرد. با رشد صفحه پروفایل عمومی ویکی‌پدیا، ولز به سخنگو و مروج اصلی ویکی‌پدیا تبدیل شد. وی به عنوان بنیانگذار اصلی ویکی‌پدیا شناخته می‌شود و اگرچه در انجام اینکار همراهانی داشته‌است،‌خود را تنها بنیانگذار این دانش‌نامه آنلاین می‌داند.

ولز در ابتدای راه‌اندازی ویکی‌پدیا نگران آن بود که کارها درست پیش نرفته و محصول استفاده از مدل ویکی، وب‌سایت‌هایی که کاربرانش اجازه ویرایش مطالب وب‌سایت را دارند،‌ در دانش‌نامه آنلاینش به مشتی زباله تبدیل شود،‌اما تنها چند روز پس از راه‌اندازی دانش‌نامه،‌ولز در نهایت ناباوری مشاهده کرد تعداد مطالب منتشر شده در وب‌سایت از نوپدیا بیشتر شد و مجموعه‌ای کوچک و خودکفا از ویرایشگران جدی تشکیل شدند.

ولز اکنون یکی از اعضای هیات امنای بنیاد ویکی‌مدیا، سازمانی غیرانتفاعی و خیریه که به راه‌اندازی و اداره ویکی‌پدیا کمک کرد، به شمار رفته و سمت بنیانگذار بنیاد را به عهده دارد. ویکی‌مدیا در سال ۲۰۰۳ و با هدف تخصیص نام‌های دامنه مرتبط با ویکی‌پدیا و سیاستگذاری کلی این دانش‌نامه آنلاین و پروژه‌‌های موازی با آن، راه‌اندازی شد. ولز در سال ۲۰۰۴ سرور میزبان وب ویکیا را راه‌اندازی کرد. نقش وی در راه‌اندازی ویکی‌پدیا که به بزرگترین دانش‌نامه آنلاین جهان تبدیل شده‌است،‌باعث شد که مجله تایم در لیست تاثیرگذارترین افراد در سال ۲۰۰۶ نام جیمی ولز را ثبت کند.

با این‌همه انتقادات شدیدی نسبت به رویکرد انحصاری ولز در زمینه راه‌اندازی ویکی‌پدیا وجود دارد. وی در سال ۲۰۰۵ صفحه پروفایل خود در ویکی‌پدیا را ویرایش کرد و تمامی منابعی که در آن به نقش سنگر در راه‌اندازی ویکی‌پدیا اشاره کرده بودند را حذف کرد که به شدت مورد انتقاد عمومی قرار گرفت درحدی که وی در نهایت وادار به عذرخواهی شد.

ولز در مصاحبه‌ای که در سال ۲۰۰۴ انجام داد دیدگاه خود را نسبت به ویکی‌پدیا اینگونه توصیف کرد: جهانی را تصور کنید که در آن هر انسانی به خلاصه‌ای از دانش بشر دسترسی دارد،‌این همان‌کاری است که ما در حال انجام آن هستیم.

جیمی ولز یکی از مشهورترین فعالان اینترنتی در زمینه آزادی بیان و مبارزه با سانسور در اینترنت به شمار می‌رود که در سال ۲۰۱۴ نسبت به قانون حق درخواست حذف نتایج جستجو در گوگل توسط افراد حقیقی واکنش شدیدی نشان داد. ولز همچنین ادوارد اسنودن،‌کارمند سابق آژانس امنیت ملی آمریکا را به خاطر افشاگری‌هایش تحسین کرده و یک قهرمان می‌داند.

روابط اجتماعی ولز در بنیاد ویکی‌مدیا جایگاهی برای او خلق کرد که با عباراتی مانند دیکتاتور خودخواه، پادشاه مشروطه و .. توصیف می‌شود. ولز خود همواره صفت دیکتاتور خودخواه را رد کرده و پادشاهی مشروطه را با وضعیت خود سازگارتر می‌داند زیرا می‌گوید مانند ملکه بریتانیا هیچ قدرت رسمی ندارد. با این‌همه توسعه و اهمیت بالای ویکی‌پدیا ولز را به یک ستاره اینترنتی تبدیل کرده‌است.


جیمی ویلز درباره تولد ویکی‌پدیا:

در سال ۱۹۶۲، چالرز وَن دورِن، که بعد از آن ویراستار دانشنامه بریتانیکا شد، گفت که دانشنامه ایده‌آل باید رادیکال باشد — باید احتیاط را کنار بگذارد. ولی اگه شما چیزی درباره تاریخ بریتانیکا از سال ۱۹۶۲ بدانید، همه چیز بود الا رادیکال: هنوز هم یک نوع دانشنامه کاملا محتاط،‌ سنگین است. از طرف دیگه، ویکی‌پدیا با یک ایده خیلی رادیکال شروع شد، ایده این بود که همه ما جهانی را تصور کنیم که در آن هر کسی روی زمین دسترسی رایگان به مجموعه علم همه انسان‌ها داشته باشد.
۰:۴۱
و این چیزیست که ما داریم انجام می‌دهیم. ویکی‌پدیا — قبل از این یه نمایش کوتاه ازش دیدید — یک دانشنامه آزاد است. این توسط هزاران داوطلب در سراسر جهان به زبان‌های خیلی مختلفی نوشته شده‌است. این توسط نرم‌افزار ویکی نوشته شده‌است — که نوعی نرم‌افزار است که او قبل از من نشون داد — هر کسی به سرعت می‌تواند ویرایش و ذخیره کند، و در همان لحظه روی اینترنت می‌رود. و همه چیز در ویکی‌پدیا توسط کارمندان کاملا داوطلب مدیریت می‌شود. خوب وقتی یوکای درباره روش‌های جدید سازمان‌دهی صحبت می‌کند او واقعا دارد ویکی‌پدیا را توصیف می‌کند. و امروز من می‌خواهم که به شما کمی بیشتر درباره روش کار داخل ویکی واقعا چگونه است.
۱:۱۹
خوب بنیاد ویکی‌مدیا، که من تاسیس کردم، صاحب ویکی‌پدیا است. یک بنیاد غیرانتفاعی. و هدف ما، هدف مرکزی بنیاد ویکی‌مدیا، اینست که یک دانشنامه آزاد به هر کسی روی زمین بدهیم. و خوب اگر فکر کنید که این یعنی چی، مفهومش خیلی بیشتر از ساختن یک سایت قشنگ هست. ما واقعا به تمامی مشکلات تقسیمات دیجیتال، فقر در سراسر جهان علاقمندیم و به مردم در همه جا قدرت می‌دهد که اطلاعاتی که نیاز دارند بگیرند تا تصمیمات درست بگیرند. و ما کارهای خیلی زیادی انجام خواهیم داد که فرای اینترنت می‌رود. و خوب این بخش بزرگی از دلیل ما برای انتخاب این مدل مجوز بود، به این دلیل که نوآوران محلی را قدرتمند خواهد کرد — یا هر کس که می‌خواهد، می‌تواند محتوای ما را بردارد و هر کار که می‌خواهد با آن انجام دهد — می‌توانید آن را کپی کنید،‌ پخشش کنید و شما می‌توانید این را به صورت تجاری یا غیرتجاری انجام دهید.
۲:۰۴
خوب فرصت‌های خیلی زیادی هستند که در اطراف ویکی‌پدیا در سراسر جهان رشد خواهند کرد. خوب فرصت‌های خیلی زیادی هستند که در اطراف ویکی‌پدیا در سراسر جهان رشد خواهند کرد. سرمایه ما از هدایای عمومی تامین می‌شود، و نکته جالب‌تر راجع به آن اینست که چه پول کمی برای راه‌اندازی ویکی‌پدیا مورد نیاز است. یوکای به شما نموداری از میزان هزینه مطبوعات کاغذی نشان داد. و من می‌خواهم به شما هزینه‌های ویکی‌پدیا را بگویم، ولی اول به شما خواهم گفت که اندازه آن چقدر است. خوب ما بیش از ۶۰۰هزار مقاله به انگلیسی داریم. و سر جمع دو میلیون مقاله به زبان‌های خیلی خیلی مختلف داریم. بزرگترین زبان‌ها آلمانی، ژاپنی، فرانسه — تمامی زبان‌های اروپای غربی کاملا بزرگ هستند. ولی فقط یک‌ سوم از همه ترافیک به صفحات ما مربوط به صفحات انگلیسی ویکی‌پدیا است، که برای خیلی‌ها تعجب‌آور است. بسیاری از مردم انگلیسی را محور اینترنت می‌دانند ولی برای ما این واقعا جهانیست. ما به زبان‌های خیلی خیلی زیادی هستیم. و ما چقدر محبوب شده‌ایم — ما جزو ۵۰ سایت برتر هستیم و ما از نیویورک تایمز هم محبوب‌تریم. و اینجاست که ما به بحث یوکای می‌رسیم.
۳:۰۹
این رشد ویکی‌پدیا را نشان می‌دهد — ما خط آبی هستیم — و این هم نیویورک تایمز هست اینجا. و چیزی که خیلی جالبه اینجا اینست که سایت نیویورک تایمز خیلی عظیمه، یک کار شرکتی عظیم با — نمی‌دونم چند هزار کارمند. ما دقیقا یک کارمند داریم، و اون کارمند توسعه‌دهنده نرم‌افزار اصلی ما است. و اون فقط از سال ۲۰۰۵ کارمند ما بوده است، اون همه رشد هم قبل از آن بوده است. خوب سرورها توسط گروه دورهم جمع‌شده‌ای از داوطلبان نگهداری می‌شود؛ همه ویرایش‌ها توسط گروهی از داوطلبان انجام می‌شود. و روش سازمان‌یافتگی ما مثل هر شرکت معمولی‌ای که ممکنه تصور کنید نیست. مردم همیشه می‌پرسند:‌ «مسئول همه این‌ها کیست؟» و «چه کسی اون رو انجام می‌دهد؟» و جواب اینه: هر کسی که بخواهد همکاری کند. یک چیز خیلی درهم و غیرمعمول است. ما الان بیش از ۹۰ سرور در سه نقطه داریم. اینها توسط مدیرسیستم‌های داوطلبی که آنلاین هستند مدیریت می‌شوند. من می‌تونم هر وقتی از روز یا شب آنلاین بشم و ببینم که هشت تا ده نفر منتظر من هستند که سوالی بپرسم یا چیزی، هرچی درباره سرورها. شما هرگز نخواهید توانست همچین کاری را در یک شرکت انجام دهید. شما هرگز نمی‌توانید هزینه یک گروه آماده ۲۴ ساعته را تامین کنید و این کاری را بکنید که ما در ویکی‌پدیا انجام می‌دهیم.
۴:۲۱
خوب ما حدود ۱.۴ میلیارد بازدید از صفحه در ماه داریم، و این داره یه چیز خیلی بزرگ می‌شود. و همه چیز با داوطلبان اداره می‌شود. و تمام هزینه ماهانه پهنای باند ما تقریبا ۵۰۰۰ دلار در ماه است. و این در واقع بزرگترین هزینه ما است. ما در واقع می‌تونیم بدون کارمند هم کار کنیم. ما در حقیقت … ما برایان را استخدام کردیم به این خاطر که او دو سال پاره‌وقت کار می‌کرد و تمام وقت در ویکی‌پدیا بود. خوب ما در واقع او را استخدام کردیم تا او هم بتونه زندگی داشته باشه و بتونه بعضی وقت‌ها سینما بره. و بزرگترین سوال وقتی که شما یه همچین سازمان درهمی دارید اینست که، چرا همه‌‌اش آشغال نیست؟ چرا این سایت به این خوبی هست؟
۴:۵۶
اول از همه، تا چه حد خوبه؟ خب،‌ خیلی خوبه. ایده‌آل نیست، ولی خیلی خیلی بهتر از اونی که شما ممکن است انتظار داشته باشید هست، با توجه به مدل کاملا درهم ما. خوب وقتی که شما دیدید که او ویرایش مضحکی در صفحه من انجام داد، شما فکر کردید، اوه،‌ این مطمئنن رو به سمت آشغال شدن می‌رود. ولی وقتی که ما آزمایش‌های کیفیت را می‌بینیم — و هنوز به اندازه کافی از این آزمایش‌ها نبوده‌است و من واقعا مردم رو تشویق می‌کنم که بیشتر کار کنند، مقایسه ویکی‌پدیا با چیزای عادی — بدون تلاش زیاد برنده‌ایم
۵:۲۱
یک مجله آلمانی ویکی‌پدیای آلمانی را، که واقعا خیلی خیلی کوچکتر از انگلیسی آن است، با اِنکارتای مایکروسافت و بروکهاوس مولتی‌مدیا مقایسه کرده‌است، ما در همه زمینه‌ها بردیم. آنها متخصصینی را استخدام کردند که بیایند و به مقالات نگاه کنند و کیفیتشان را مقایسه کنند، و ما از نتایج خیلی خوشحال شدیم. خیلی‌ها درباره بحث بوش-کِری شنیده‌اند. رسانه‌ها این رو تاحد زیادی پوشش دادند. با یک مقاله در «رد هِرینگ» شروع شد. گزارشگرها به من زنگ زدند و اونها — منظورم اینه که، من باید بگم که اسم من رو درست نوشتند، ولی چیزی که اونا واقعا می‌خواستند که بگویند، که انتخابات بوش-کِری آنقدر فراگیر است، که دارد اجتماع ویکی‌پدیا را از هم می‌پاشد. و خوب اونها از من نقل کردند که «اونها بحث‌انگیزترین موضوع در تاریخ ویکی‌پدیا بوده‌است.» چیزی که در واقع من گفتم این بود که،‌ اونها اصلا بحث‌انگیز نبوده‌اند. خوب این کمی نقل‌قول اشتباهی است. (خنده) مقاله‌ها خیلی زیاد ادیت شده بودند. و درست است که ما در چند مورد مجبور شدیم که مقالات را قفل کنیم. مجله تایم به تازگی گزارش داد که «بعضی مواقع کارهای رادیکال باید انجام شود، و ویلز مقاله‌هایی درباره کِری و بوش را برای مدت زیادی در ۲۰۰۴ قفل کرد» این بعد از آن اومد که من به خبرنگاران گفتم که ما مجبور بودیم که آن را برای — مدتی خاص کمی اینور و اونور– قفل کنیم. خوب حقیقت اینست که به کل نوع مجادلاتی که شما ممکنه که فکر کنید ما در جامعه ویکی‌پدیا داریم، واقعا مجادله‌ای نیستند.
۶:۴۴
مقالات در موضوعات بحث‌انگیز خیلی ویرایش می‌شوند، ولی اونها مجادلات بزرگی را در مجموعه ایجاد نمی‌کنند. و دلیلش اینست که خیلی از آدم‌ها نیاز به بی‌طرفی را می‌فهمند. کشمکش اصلی بین راست و چپ نیست این اون جاییست که خیلی‌ها فکر می‌کنند که هست — ولی کمشکش بین گروه متفکران و گروه احمق‌ها است. و هیچ طرفی از طیف سیاسی، امتیاز انحصاریِ در یکی از این دو کیفیت را ندارند واقعیت درست درباره واقعه بوش-کِری این بود که مقاله‌های بوش-کِری کمتر از ۱٪ زمان سال ۲۰۰۴ قفل بودند. مقاله‌های بوش-کِری کمتر از ۱٪ زمان سال ۲۰۰۴ قفل بودند. و به این خاطر نبود که بحث‌انگیز بودند به این دلیل بود که خرابکاری‌های روتین وجود داشت — که بعضی وقت‌ها رخ می‌دهد حتی روی سن، آدم‌ها — بعضی وقت‌ها حتی گزارشگرها هم به من خبر داده‌اند که در ویکی‌پدیا خرابکاری کرده‌اند و از سرعت درست شدن آن شگفت‌زده شده‌اند. و من گفتم — می‌دونید، همیشه می‌گم، لطفا این کار را نکنید؛ کار خوبی نیست. خوب ما چطور این کار رو می‌کنیم؟ چطوری ما کیفیت محتوا را مدیریت می‌کنیم. چطور کار می‌کند؟
۷:۴۵
خوب چند بخش دارد، بیشترش قوانین اجتماعی هستند و برخی هم نرم‌افزاری. بزرگترین و مهمترین چیز قوانین دیدگاه بی‌طرف ما است. این چیزیست که من از همون اول اعمال کردم به عنوان پایه اصلی مجموعه ما که قابل چانه‌زنی هم نیست. این پایه اجتماعی همکاری است، ما درباره راستی و موضوع‌محوری خیلی حرف می‌زنیم. دلیلش اینست که اگر ما بگوییم که می‌خواهیم فقط «واقعیت» را درباره یک موضوع بنویسیم، این هیچ کمکی به ما نمی‌کند که بفهمیم چه چیزی باید بنویسیم، چراکه من درباره اینکه چه چیزی درست است با شما موافق نیستم. ولی ما این کلمه بی‌طرفی را داریم، که تاریخ بلند خودش را در مجموعه دارد، که در واقع می‌گوید، هر زمان یک موضوع مجادله برانگیز هست، خود ویکی‌پدیا نباید طرف کسی را در آن موضوع بگیرد. ما باید تنها آنچه که طرفین می‌گویند را گزارش کنیم. بنابراین قانون بی‌طرفی خیلی برای ما مهم است، چرا که به مجموعه‌ای که خیلی گسترده است این توانایی را می‌دهد که کنار هم جمع شوند و واقعا کاری انجام دهند.
۸:۴۲
ما همکاران خیلی متفاوتی از نظر پیشینه سیاسی،‌ دینی و فرهنگی داریم. ما همکاران خیلی متفاوتی از نظر پیشینه سیاسی،‌ دینی و فرهنگی داریم. با داشتن این قانون محکم بی‌طرفی، که از ابتدا غیرقابل چانه‌زنی هست، ما اطمینان می‌یابیم که افراد می‌توانند با هم کار کنند و اینکه مقاله‌ها تبدیل به یک جنگ بین چپ و راست نشود. و اینکه مقاله‌ها تبدیل به یک جنگ بین چپ و راست نشود. اگر همچنین رفتاری از خودتان نشان دهید، از شما خواسته می‌شود که گروه را ترک کنید. یک جور بررسی دقیق درآنِ واحد. هر تغییری در سایت به صفحه تغییرات جدید در سایت می‌رود. بلافاصله بعد از اینکه او این تغییرات را انجام داد، لینک به صفحه تغییرات جدید رفت. آن صفحه تغییرات جدید در IRC هم وارد می‌شود، که یک کانال چَت در اینترنت است که مردم می‌توانند آن را با نرم‌افزارهای مختلف مشاهده کنند. همچنین مردم می‌توانند خروجی RSS از این صفحه بگیرند — آنها می‌توانند خبرنامه ایمیلی از تغییرات بگیرند. و هر کاربری می‌تواند لیست صفحه‌های خودش را تنظیم کند. و صفحه من توی لیست تعداد زیادی از داوطلب‌ها هست، چون بعضی وقت‌ها درش خرابکاری‌ای می‌شه بنابراین،‌ اتفاقی که می‌افتد اینست که افرادی خیلی سریع متوجه تغییرات می‌شوند، و آنها به راحتی تغییر رو بر‌می‌گردانند.
۹:۴۳
برای مثال،‌ یک لینکِ‌خبر هست برای صفحه‌های جدید یعنی شما می‌تونید به بخش خاصی از ویکی‌پدیا بروید و هر صفحه جدیدی که ساخته می‌شه را ببینید. این خیلی مهمه،‌ چون بسیاری از صفحات جدید که ساخته می‌شود فقط یک سری آشغال هستند که باید پاک شوند، می‌دانید جیبِرجَبر. درعین‌حال یکی از جالب‌ترین چیزها در ویکی‌پدیا هم هست، بعضی از این صفحات جدید. کسی یه مقاله درباره یک موضوع جالب شروع می‌کنه، بقیه می‌بینند که خیلی جذاب است و و می‌پرند وسط و کمک می‌کنند که خیلی بهتر بشه. خوب، ما ویرایش توسط کاربرهای ناشناس هم داریم، که یکی از بحث برانگیزترین و زیباترین چیزها درباره ویکی‌پدیاست. کریس تونست تغییرات رو اعمال کنه — و مجبور نبود که لاگین کنه یا کار خاصی انجام بده؛ و رفت به سایت و تغییرات رو انجام داد. ولی مشخص شد که تنها ۱۸٪‌از همه ویرایش‌ها در سایت توسط افراد ناشناس صورت می‌گیرد. و این خیلی مهمه که بفهمیم، که خیلی از تغییرات عظیمی که وارد وبسایت می‌شود از طرف جامعه تقریبا کوچک بین ۶۰۰ تا ۱۰۰۰ نفر آدم است. که در تماس دائم با هم هستند. ما حدود ۴۰ کانال IRC و ۴۰ ایمیل-لیست داریم. همه این آدم‌ها همدیگر رو می‌شناسند. با یکدیگر مکاتبه می‌کنند؛ ما دیدارهای فیزیکی هم داریم.
۱۰:۴۰
اینها کسانی هستند که بخش عمده کار سایت را انجام می‌دهند و اونها،‌ از نظری،‌ در کارشون نیمه‌حرفه‌ای هستند. و استانداردهایی که ما برای خودمان می‌گذاریم برابر یا بیشتر از استاندارد کیفیت حرفه‌ای هست. ما همیشه هم به این استاندارها نمی‌رسیم، ولی این چیزیست که ما به دنبالش هستیم.
۱۰:۵۷
این جامعه منسجم است که واقعا از سایت نگهداری می‌کند. و اینها از باهوش‌ترین آدم‌هایی هستند که من تا به حال دیده‌ام. البته، این کار من است که این حرف را بزنم، ولی واقعا درست است. گروهی از آدم‌ها که جذب نوشتن یک دانشنامه برای تفریح شده‌اند، بیشتر آدم‌های باهوش را شامل می‌شود.
۱۱:۱۱
ابزارها و نرم‌افزار: خیلی از این ابزار به ما امکان می‌دهد — منظورم از ما،‌ جامعه ما — که خودمون رو بررسی کنیم و همه کارهای دیگر را بررسی کنیم. این نمونه‌ای از تاریخچه صفحه «زمین مسطح» و شما می‌بینید که تغییراتی ایجاد شده‌است. چیزی که درباره این صفحه جالب است اینست که شما بلافاصله با یه نگاه بیاندازید و ببینید، اوه خوب،‌ من الان فهمیدم. وقتی کسی می‌رود و به این نگاه می‌کند — آنها می‌بینند که بعضی، یک آی‌پی ناشناس،‌ تغییری در صفحه من داده‌است — مشکوک به نظر می‌رسد — این شخص کیست؟ یک نفر نگاه می‌کند به آن — و آنها بلافاصله تغییرات را که با قرمز مشخص شده‌اند می‌بینند، که دیده شوند، خوب این کلمه اینجا تغییر کرده‌است، چیزهایی شبیه این. خوب این یک ابزار است که ما می‌توانیم استفاده کنیم یا به سرعت تغییرات یک صفحه را بررسی کنیم.
۱۱:۴۸
کار دیگری که ما درون مجموعه می‌کنیم اینست که ما آخر همه چیز را کاملا باز می‌گذاریم. بیشتر قوانین اجتماعی و روش‌های کار در نرم‌افزار کاملا باز گذاشته شده‌اند. همه آن چیزها در صفحات ویکی هستند. خوب چیزی در نرم‌افزار نیز که قوانین را اعمال کند. مثالی که اینجا آوردم صفحه «رأی برای پاک‌کردن» هست. همونطور که گفتم،‌ آدم‌ها جیبِرجِبر تایپ می‌کنند — این‌ها لازم است که پاک شوند. چیزهایی شبیه آن،‌ توسط مدیران سریع پاک می‌شوند. هیچ دلیلی ندارد که بحثی بر سر آنها داشته باشیم. ولی می‌تونید تصور کنید زمینه‌های خیلی زیاد دیگری هست که سوال اینست، آیا این آنقدر مهم هست که در دانشنامه باشد؟ آیا این اطلاعات را می‌توان تایید کرد؟ آیا این یک شوخی است؟ آیا این درست است؟ چی هست؟ خوب ما یک روش اجتماعی می‌خواستیم که جواب این‌ها را پیدا کنیم. و روشی که به طور طبیعی از درون مجموعه تدوین شد‌،‌ همین رأی‌گیری برای پاک‌کردن بود. و روشی که به طور طبیعی از درون مجموعه تدوین شد‌،‌ همین رأی‌گیری برای پاک‌کردن بود. و در مثال خاصی که ما اینجا داریم، یک فیلم است، «مشکلات پیچیده» و اولین شخص گفت، «خوب این قرار است که یک فیلم باشد. به راحتی در آزمون گوگل رد می‌شود.» آزمون گوگل اینست که شما در گوگل نگاه می‌کنید و می‌بینید که آیا اونجا هست یا نه، چون اگر چیزی در گوگل نباشد،‌ به احتمال زیاد اصلا وجود ندارد. قانون کاملی نیست،‌ ولی نقطه خوبی برای شروع یک تحقیق سریع هست. بنابراین یکی می‌گه «پاکش کنید،‌ لطفا. پاکش کنید — قابل توجه نیست.» و سپس یکی می‌گه‌ «صبر کنید، صبر کنید،‌ صبر کنید،‌ من پیداش کردم. من این رو تو یک کتاب پیدا کردم،‌ «راهنمای ویدیوی تهدید فیلم: ۲۰ فیلم زیرزمینی که باید ببینید.» اوه،‌ خوب. نفر بعدی می‌گه «مرتبش کنید» یکی می‌گه، «من توی IMBD پیداش کردم. نگهش دارید،‌ نگهش دارید، نگهش دارید.» و نکته جالب در مورد این نر‌افزار اینست که — این رای‌ها فقط — این‌ها فقط نوشته‌هایی هستند که توی یک صفحه نوشته شده‌اند. این آنقدر که یک گفتگو است، یک رای‌گیری واقعی نیست. خوب این درست است که در پایان روز یک مدیر اینها را نگاه می‌کند و می‌گوید، خوب ۱۸ تا برای پاک‌کردن، دو تا نگه‌داشتن: ما پاکش می‌کنیم. ولی در یک مورد دیگر،‌ ممکنه ۱۸ تا پاک‌کردن و ۲ تا نگه‌داشتن باشه و ما نگهش داریم، چون اگه اون دوتای نگه‌داشتن بگویند‌ «یک لحظه صبر کنید، یک لحظه صبر کنید. هیچکس دیگه این را ندیده ولی من آن را در یک کتاب دیدم، و لینکی به صفحه‌ای که توصیفش می‌کنه پیدا کردم،‌ فردا می‌خواهم که مقاله مرتب کنم، لطفا پاکش نکنید.» در این حالت آن باقی خواهدماند. همچنین مهم است که کسانی که رای می‌دهند کی هستند. همونطور که گفتم، این یه گروه خیلی منسجم است. این پایین اینجا، «نگه‌دارید، فیلم واقعی.» ریک کِی.
۱۳:۵۱
ریک کِی ویکی‌پدیا کار معروف هست که کاری خیلی عظیمی در برابر خرابکاری، شوخی‌های اینترنتی و رای دادن برای پاک‌کردن انجام می‌دهد. حرف اون درون مجموعه وزن زیادی دارد چون او می‌داند که چه می‌کند. خوب همه اینها چگونه کنترل می‌شوند؟ مردم واقعا می‌خواهند درباره، خًب، مدیران و چیزهایی شبیه آن بدانند. خوب مدل کنترل ویکی‌پدیا، کتنرل جامعه ویکی‌پدیا، خیلی گیج‌کننده است، ولی ترکیب کاربردی‌ای از اجماع است — به این معنی که ما سعی می‌کنیم که راجع به محتوای مقالات رای‌گیری نکنیم، چرا که نظر اکثریت لزوما بی‌طرفانه نیست. یک مقدار دمکراسی، همه مدیران — این‌ها کسانی هستند که قابلیت پاک‌کردن صفحه‌ها را دارند، به این معنی نیست که حق پاک‌کردن صفحه‌ها را دارند، آنها هنوز هم باید از همه قوانین پیروی کنند — ولی آنها انتخاب می‌شوند؛ آنها توسط جامعه انتخاب می‌شوند. بعضی وقت‌ها مردم — آدم‌های تصادفی‌ای در اینترنت — دوست دارند که من را متهم کنند که مدیران را خودم انتخاب می‌کنم که محتوای دانشنامه را جهت بدهم. من همیشه به این می‌خندم، چرا که در واقع من هیچ ایده‌ای ندارم که آنها چطور انتخاب می‌شوند. یک مقداری حکومت طبقاتی هم هست. کمی از اون را دیدید وقتی که من، برای مثال، اشاره کردم به اینکه حرف ریک کِی وزن خیلی بیشتری از کسی دارد که ما نمی‌شناسیم.
۱۴:۵۴
من بعضی وقت‌ها این سخنرانی را همراه با آنجلا ارائه می‌کنم؛ او به تازگی از طرف جامعه برای هیئت مدیره انتخاب شد. — هیئت مدیره بنیاد (ویکی‌مدیا) با رایی بیش از دو برابر از کسی که نتونست وارد بشه. من همیشه او را خجالت زدش می‌کنم، برای مثال می‌گم، آنجلا می‌تواند هر کاری در ویکی‌پدیا انجام دهد وهیج مشکلی هم نداشته باشد. چون او هم مورد احترام و هم قدرتمند است. ولی طنز اینجاست که آنجلا می‌تواند این کار را بکند به این دلیل که او تنها کسی است که شما می‌دونید هرگز،‌ هرگز هیچ قانونی از ویکی‌پدیا را نمی‌شکند. همچنین من دوست دارد که بگم،‌ او تنها شخصیست که حقیقتا تمامی قوانین ویکی‌پدیا را می‌داند‌،‌ خًب … و بعد سلطنت است که نقش من در جامعه است،‌ خب … من یک بار این موضوع را در برلین توصیف می‌کردم و روزنامه‌های روز بعد تیتر زدند که «من ملکه انگلستان هستم.» و اون دقیقا چیزی نبود که من گفتم (خنده)، ولی — نکته نقش من در جامعه است — درون جهان نرم‌افزار رایگان سنت خیلی قدیمی «دیکتاتور خیرخواه» وجود دارد. خُب اگه شما بیشترین پروژه‌های نرم‌افزارهای آزاد بزرگ را نگاه کنید، همه آنها یک شخص مسئول داشته‌اند. که همه توافق دارند که دیکتاتور خیرخواه است. خب من اصطلاح «دیکتاتور خیرخواه»‌ را دوست ندارم، و فکر نمی‌کنم که این نقش یا شغل من در جهان ایده‌ها باشه که دیکتاتور آینده تمامی علم بشر که توسط جهانیان گردآوری شده باشم. اصلا‌ درست نیست. ولی هنوز نیاز به یک مقدار پادشاهی هست، یک مقدار مشخص — بعضی وقت‌ها ما باید یک تصمیم بگیریم، و نمی‌خواهیم که خیلی دست و پاگیر بشه در پروسه تصمیم‌گیری رسمی.
۱۶:۲۷
مثالی از اینکه چرا اینگونه است — یا چطور این می‌تونه مهم باشه: به تازگی ما مسئله‌ای داشتیم که یک وبسایت نئو-نازی ویکی‌پدیا را پیدا کرد، و آنها گفتند «اوه، خًب، این وحشتناکه،‌ این وبسایت توطئه یهودی‌هاست و ما می‌خواهیم یک سری مقالات که خوشمان نمیاد را پاک خواهیم کرد. و می‌بینیم که یک روش رای‌گیری دارند، و ما می‌فرستیم — ما ۴۰۰۰۰ عضو داریم و ما آنها را می‌فرستیم و آنها می‌روند و رای می‌دهند که صفحه حذف شود.» خب، آنها توانستند که ۱۸ نفر را جمع کنند. این ریاضیات نئو-نازی‌ها برای شما ببینید. آنها همیشه فکر می‌کنند که ۴۰۰۰۰ عضو دارند در حالی که فقط ۱۸ تا دارند. ولی آنها توانستند که ۱۸ نفر را جمع کنند که بیایند و به صورت خیلی نامعقولی رای بدهند که یک مقاله کاملا معتبر را پاک کنیم. مسلما، رای‌گیری ۸۵ به ۱۸ شد، هیچ مشکل واقعی برای راه دموکراتیک ما نبود. از طرف دیگر،‌ مردم می‌گفتند «ولی چه کار خواهیم کرد؟ به این معنی که ممکن است این اتفاق بیافتد که یک گروهی واقعا سازمان‌یافته شوند و بیایند و بخواهند که رای دهند؟» بعد من گفتم، «ولش کن،‌ ما قوانین را عوض می‌کنیم» آن کار من در جامعه است: که بگویم ما اجازه نمی‌دهیم که بازبودن و آزادی ما محتوا را تحت تاثیر قرار دهد. و تا وقتی که مردم به من در اجرای تقشم اعتماد بکنند، این یک جایگاه درست برای من است. البته، به خاطر باز بودن مجوز، اگر من کار بدی بکنم، داوطلبان خیلی خوشحال خواهند شد که جمع کند و برود — من نمی‌تونم به کسی بگویم که چه بکند.
۱۷:۴۶
خًب نکته پایانی اینجا اینست که بفهمیم ویکی‌پدیا چگونه کار می‌کند، مهم است که بفهمیم که مدل ویکیِ ما روشی است که ما کار می‌کنیم، ولی ما هرج‌ و مرج طلب‌های اینترنتی متعصب نیستیم. در واقع، ما خیلی درباره روش‌های اجتماعی انعطاف‌پذیریم، چرا که در نهایت هدف جامعه کیفیت کار است، نه لزوما روشی که ما استفاده می‌کنیم تا تولیدش کنیم. متشکرم. (تشویق)
۱۸:۱۴
بِن ساوندرز: سلام،‌ بن ساوندرز هستم. جیمی، شما اشاره کردی که بی‌طرفی کلید موفقیت ویکی‌پدیا است. به ذهن من رسید که بسیاری از کتاب‌های مرجع که برای آموزش بچه‌های ما استفاده می‌شود،‌ ذاتا جهتدار است. آیا دیده‌ای که ویکی‌پدیا توسط معلمان استفاده شده باشد، و چطور می‌بینی که ویکی‌پدیا آموزش را تغییر دهد؟
۱۸:۳۳
جیمی ویلز: آره، خیلی از معلم‌ها شروع به استفاده از ویکی‌پدیا کرده‌اند. یک داستان در رسانه‌ها درباره ویکی‌پدیا هست که من فکر می‌کنم غلط است. این بر اساس داستان وبلاگ‌نویسان دربرابر روزنامه‌ها بنا شده است. و داستان اینست که، یک چیز عجیبی هست، ویکی‌پدیا، ولی دانشگاهیان و معلمان از آن متنفرند. و آن مشخص شد که درست نیست. چند وقت قبل من ایمیلی از یک روزنامه‌نگار گرفتم که گفته بود «چرا دانشگاهیان از ویکی‌پدیا متنفرند؟» من جواب را از ایمیل هاروادم فرستادم، چون من به تازگی آنجا همکار شده‌ام. و من گفتم‌ «خًب، همه آنها ازش متنفر نیستند.» (خنده) ولی من فکر می‌کنم که تاثیر عمیقی خواهد داشت. و ما یک پروژه داریم که من شخصا به خاطر آن خیلی خوشحالم، اون پروژه کتاب‌های ویکی‌ است، که تلاشی است برای ایجاد کتاب‌های مرجع به همه زبان‌ها. و آن یک پروژه خیلی بزرگتر است؛ حدود ۲۰ سال یا بیشتر طول خواهد کشید که میوه‌هایش به ثمر برسند. ولی بخشی از آن اینست که ماموریتمان را در دادن یک دانشنامه به هر انسان روی زمین تکمیل کنیم. منظورمان این نیست که سی‌دی‌هایی شبیه AOL برای هرکسی ارسال کنیم. منظور ما اینست که می‌خواهیم به آنها ابزاری دهیم که بتوانند استفاده کنند. و برای خیلی از مردم در جهان، اگر من دانشنامه‌ای بدهم که در سطح دانشگاهی نوشته شده باشد، آن بدون هیچ فایده‌ای نخواهد داشت بدون همه آن مواد پیشزمینه که لازم است که شما را به سطحی برساند که واقعا بتوانید از آن استفاده کنید. و خوب کتاب‌های ویکی تلاشی است که آن کار را انجام دهد. و من فکر می‌کنم که ما (اثرات) خیلی زیادی را مشاهده خواهیم کرد — ممکنه حتی از طرف ما نیاد؛ انواع مختلف نوآوری الان وجود دارد. ولی کتاب‌های مرجع با مجوز آزاد بزرگترین چیز بعدی در آموزش خواهند بود.


درخواست کمک جیمی ولز

جیمی ویلز موسس و رئیس بنیاد ویکی پدیا شاید سرشناسترین کسی در اینترنت باشد که همیشه از کاربران سایت خود تقاضا می کند تا به او و بنیاد ویکی پدیا کمک کنند .
در سال ۲۰۰۴، از ولز نقل شده‌است که در حدود ۵۰۰هزار دلار (پانصد میلیون تومان ) برای ایجاد و گرداندن پروژه‌های ویکی‌اش هزینه کرده‌است. در انتهای افزایش سرمایهٔ بنیاد تا فوریهٔ ۲۰۰۵، بنیاد ویکی‌مدیا به طور کامل با کمک‌های مالی بدون عوض گردانده می‌شد. ولز با گذشت زمان هرچه بیشتر درگیر فعالیت‌های تبلیغاتی و صحبت در مورد پروژه‌های بنیاد می‌شد. برای این هدف او سفرهای زیادی برای سمینارهای مختلف و کارهای ویکی‌مدیا (مانند ویکی‌دیدارها و ویکی‌مانیا) با بودجهٔ سفرهای بنیاد (۲۵۰۰۰دلار در سال ۲۰۰۵) انجام داد. او بطور مستمر به عنوان سخنران در برنامه‌های مختلف حضور داشته‌است.( منبع )
خوشبختانه در کشورهای دیگر این فرهنگ جا افتاده است که برای پروژه های علمی، نظیر ویکی پدیا کمک های زیادی می شود ، ولی در ایران با توجه به فرهنگ نرم افزاری ، به نظر نمی رسد این تفکر عملی باشد ، چون اکثر کاربران ایرانی حتی دوست دارند نرم افزارهای پیشرفته را هم رایگان بدست بیاورند و متاسفانه کپی رایتی در ایران رعایت نمی شود چه برسد به اینکه بخواهند به بنیادی کمک کنند .ای کاش کپی رایت رعایت می شد و کاربران ایرانی کپی نمی کردند ولی افسوس که خودم هم کپی میکنم البته فقط نرم افزارهای ساخته شده به دست اجنبی ها رو کپی می کنم تا بحران اقتصادیشون رو تشدید کنم !
ناگفته نماند که شخصا از اینکه با مراجعه به ویکی پدیا عکس جیمی ویلز را می دیدم که با قیافه ملتمسانه می گفت با شما کار شخصی دارم خوشم نیامد ، به نظر من بهتر بود یک منو با اسم کمک به بنیاد ویکی پدیا در منوهای سایت قرار می دانند ، مسلما کسانی که از ویکی پدیا استفاده می کنند و قصد کمک را داشتند می توانستند از این راه به ویکی پدیا کمک کنند و نیازی نبود که یک بنر بزرگ برای کمک به ویکی پدیا با سرعت اینترنت ایرانی لود شود ، شاید ویکی پدیا که دریای اطلاعات است نمی داند که در ایران بنر با سایز ۱۱۵۵ در ۱۷۰ پیکسل خیلی بزرگ محسوب می شود و لود نمی شود یا به سختی لود می شود .
مزایای این طرح جیمی ویلز :
محاسن :
۱) اگر دقت کرده باشید در هر زبان این بنر فقط تا زمانی نمایش داده می شود که شما این بنر را نبسته باشید ، به عبارتی اگر شما این بنر را ببندید ، جیمی عزیز متقاعد می شود که شما قصد کمک به بنیاد را ندارید و بیخیال شما می شود .
۲) این حرکت به نوعی فرهنگ سازی می کند که مردم عادی نیز می توانند در پروژه های علمی و … مشارکت داشته و از آنها حمایت کنند .
معایب :
۱) جیمی نمی داند که یک ایرانی راهی برای کمک به ویکی پدیا ندارد ، آقای ویلز لطفا پرداخت با کارتهای عضو شبکه شتاب را هم به سیستمتان اضافه کنید .
۲) بنر بیش از حد بزرگ است .
تجربه کمک های مالی به پروژه های اینترنتی در ایران ابتدا نگاهی به لغتنامه دهخدا :
لغت نامه دهخدا بدون شک و در درجه اول برای کاربران ایرانی و در درجه دوم برای فارسی زبان دنیا یا کسانی که در حال یادگیری زبان فارسی هستند طراحی شده است . پس بی شک طبق متن زیر این سایت اصولا باید توسط ایرانی ها اداره شود :
چاپ لغت‌نامه نخست در سال ۱۳۱۹ در چاپخانه بانک ملی آغاز و یک جلد آن در ۴۸۶ صفحه به چاپ رسید و مدتی متوقف شد، سپس مجلس شورای ملی عهده دار چاپ لغت‌نامه بود و چون لغت‌نامه به دانشگاه تهران منتقل شد، چاپخانه دانشگاه به تنهایی عهده‌دار چاپ شد که هم اکنون هم ادامه دارد.
محل فعلی دفتر لغت نامه در شمیران جنب باغ فردوس مستقر است و این مؤسسه توانسته لغت نامه دهخدا را در ۲۲۲ جزوه شامل حدود بیست و هفت هزار صفحه چاپ و در اختیار علاقه مندان قرار دهد.
در سایت لغت نامه به این صفحه ویکی پدیا لینک شده است که حاوی متن فوق می باشد .
تا اینجای بحث هدفم این بود که نتیجه گیری کنم بیشتر کاربران این سایت ایرانی هستند و این سایت با توجه به پیشینه لغت نامه دهخدا ایرانی می باشد .
آمار کمک به این سایت و دلایل آن :
در این صفحه شما می توانید لیست تمام کسانی را که با پرداخت مبلغی از لغت نامه دهخدا حمایت کرده اند ببینید .
مجموع کمک های مالی که در مدت ۲ سال یعنی سالهای ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ به این موسسه گردیده است در حدود ۱۳۹۳ دلار می باشد یعنی تقریبا ماهی ۵۸ هزار تومان !
در بین مبالغ پرداخت شده ، بیشترین مبلغ ۲۰۰دلار و کمترین مبلغ ۹ دلار می باشد و تمامی این مبالغ توسط ایرانیان مقیم خارج از کشور پرداخت شده و تنها ۵۰ دلار در طی دو سال از کشور ایران آن هم توسط یک نفر پرداخت شده است .
چرا کمک به لغت نامه دهخدا خیلی کم بوده است ؟
برای بررسی این موضوع روی لینک ارسال کمک مالی کلیک می کنیم با یک وبلاگ ! مواجه می شویم که به نظر من اصولا باید داخل چارچوب وب سایت خودشان این امکان را اضافه می کردند و از وبلاگ استفاده نمی کردند . هرچند که این سایت برای انتشار اخبار خود نیز از وبلاگ استفاده می کند و فقط عنوان اخبار را در سایت درج می نماید !
با دیدن لینک پرداخت از طریق Paypal خیلی تعجب کردم ، چرا این سایت کاربران ایرانی را در نظر نمی گیرد ؟ احساس می کنم در پاراگراف های قبلی که به فرهنگ نرم افزاری ایران اشاره کردم ، اشتباه فکر می کردم ، همیشه ، مشکل از فرهنگ نرم افزاری نیست برخی موارد هم بسترهای لازم در اختیار کاربران قرار داده نمی شود . جالب است بدانید که افراد مختلفی در همان وبلاگ تقاضا کرده اند که خواهش میکنیم روشی هم برای پرداخت در ایران در نظر بگیرید ولی به درخواست آنها ترتیب اثر داده نشده است .
موسسان لغت نامه آنلاین دهخدا ، در صورتی که شما پرداخت آنلاین با استفاده از کارتهای عضو شتاب را در کنار سیستم Paypal راه اندازی نمایید ، کمک بیشتری به این پروژه ارزشمند خواهد شد .
اگر بستر آماده باشد ایرانی ها هم کمک می کنند :
حتما در سایت های مختلف بنر مربوط به موسسه محک را دیده اید با هزار تومان چه کار میشه کرد ؟
کمکهای مردمی به این موسسه موجب تاسیس بزرگترین بیمارستان فوق تخصصی سرطان کودکان در خاورمیانه گردیده است .
پس اگر بستر پرداخت اینترنتی در ایران نیز درست باشد ، مردم ایران کمک های زیادی خواهد کرد .

دیدگاه بگذارید

اولین نظر را شما بنویسید.

آگاه سازی از
wpDiscuz