آکالیفا و برترین مقالات مربوط به این گیاه گلدانی

0

آکالیفا و برترین مقالات مربوط به این گیاه گلدانی

معرفی گیاه گلدانی آکالیفا Acalypha

آکالیفا Acalypha به خانواده Euphorbiaceae و راسته Malpighiales تعلق دارد. در خانواده این گیاه در حدود ۴۵۰ الی ۵۰۰ گونه گیاهی شناسایی شده اند که برخی از آنان چندساله ( بوته ای یا درخت) و برخی نیز گیاهان یکساله هستند.این گیاهان اکثرا بومی مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری و تعداد معدودی از آنان بومی مناطق معتدله می‌باشند و موطن بیش از ۷۰٪ آنان جنوب ایالات متحده آمریکا تا اروگوئه و شمال آرژانتین است. بسیاری از گونه های این گیاه برگهایی سبز و گل آذین هایی بسیار معمولی دارند . در بین گونه های این گیاه برخی بیش از سایرین به دلیل ظاهر جالب توجهی که دارند به عنوان گیاهی خانگی و گلدانی مورد استفاده قرار می گیرند .

به عنوان مثال می توان به گونه A.hispida و A.hispaniolae و A.wilkesiana’Obovata Cristata’ و A.wilkesiana’Hoffmannii’ و A.pendula اشاره کرد. برخی از آنان (همانند A.wilkesiana ) به دلیل برگهای رنگین ولی اغلب گونه های زینتی (بخصوص گونه های هیسپیدا و پاندولا) به دلیل گل آذین قرمز رنگی که بخصوص در ماه های گرم سال تولید می‌کنند مورد توجه قرار گرفته اند. ارتفاع نمونه های زینتی آکالیفا بین ۳۰ تا ۹۰ سانتیمتر است . اگرچه گونه A.bipartita در برخی از کشورهای آفریقایی به عنوان سبزی مورد استفاده قرار می گیرد اما انواع زینتی آکالیفا به طور کل برای کودکان و حیوانات خانگی سمی محسوب می شود . توجه داشته باشید که برخی از انواع آکالیفا بخصوص برخی از انواعی که برگهای رنگین دارند جز گیاهان خزانپذیر محسوب می شوند و با فرارسیدن پاییز برگهای خود را از دست می دهند. اما نمونه هایی که گلهای رنگین و زینتی دارند اکثرا جز گیاهان همیشه سبز هستند. از نامهای معمول انگلیسی این گیاه می توان به copperleaf, three-seeded,chenille plant, red hot cat’s tail, mercury و cat’s tail اشاره کرد.

برخی از ارقام مختلف Acalypha wilkesiana. این گیاه برگهایی رنگین دارد و البته همیشه سبز است و حداکثر به ارتفاع سه متر می رسد.

آبیاری: به آبیاری منظم نیاز دارد و نباید خشکی ببیند. در واقع آبیاری منظم و عدم خشکی کشیدن گیاه از عوامل گلدهی مناسب آن است. بنابراین همواره شرایط سطح خاک را در نظر بگیرید و در صورتی که متوجه از دادن رطوبت لایه های سطحی خاک شدید ، گیاه را آبیاری کنید. آبیاری بیش از اندازه و یا خشکی کشیدن گیاه از جمله دلایل ریزش برگهای این گیاه است. رطوبت هوا نیز می تواند به شادابی و سرحالی این گیاه کمک کند بنابراین از آبهای بدون املاح برای غبارپاشی روزانه این گیاه بخصوص در طی روزهای گرم استفاده کنید. راه دیگر استفاده از زیر گلدانی حاوی سنگریزه است که تا نیمه دیواره آن آب ریخته شده است. گلدان گیاه را بر روی سنگریزه ها قرار دهید و مراقب باشید که کف گلدان با آب داخل زیرگلدانی محتوی سنگریزه در تماس نباشد. آب در اثر گرمای هوا به تدریج تبخیر شده و تا حدودی رطوبت مورد نیاز گیاه را تامین می کند.

دما: طیف تحمل دمای این گیاه گسترده است مثلا A.wilkesiana تا ۵ درجه سانتیگراد A.pendula تا ۱۵ درجه سانتیگراد دوام می آورد . هوای سرد شبانه یکی از دلایل عدم موفقیت در پرورش این گیاه است. بهترین دما برای اکثر انواع این گیاه ۲۹-۱۸ درجه سانیتگراد است. توجه داشته باشید که هر مقدار محیط گیاه خشک تر باشد (تاخیر در آبیاری یا خشک بودن هوا) دمای محیط نیز باید کاهش یابد و در حدود ۲۰-۱۸ درجه سانتیگراد نگهداری شود تا گیاه گلدهی مناسبی داشته باشد.

نور: وجود مکان پرنور و نور مستقیم آفتاب به گلدهی این گیاه بسیار کمک می کند اما در مورد نور مستقیم آفتاب باید به میزان دما نیز توجه کرد . یعنی هر مقدار که دما ملایم تر باشد گیاه می تواند مدت زمان بیشتری از نور مستقیم آفتاب بهره مند شود و هر مقدار که گرمای هوا افزایش یابد باید گیاه را از نور مستقیم محافظت نمود و در مکانی نیمه سایه قرار داد. به هر حال آکالیفا در ماه های زمستان به حدود ۴ ساعت نور مستقیم آفتاب نیاز دارد در غیر اینصورت برگها زرد شده و خواهند ریخت . در تابستان که هوا گرم تر است گلدان را در مکانی پر نور و روشن اما به دور از نور مستقیم آفتاب (بخصوص در بعد از ظهر که هوا گرم تر است) قرار دهید. نور مستقیم در اواسط تابستان که هوا گرم است منجر به سوختن برگها و چروکیدگی آنان می شود. کمبود نور یکی از دلایل پریدگی رنگ برگها و عدم گلدهی این گیاه است.

خاک: خاک سبک و با زهکش مناسب مورد نیاز این گیاه است تا آب اضافی حاصل از آبیاری را خارج کند و خیس و غرقاب نماند از طرفی خاک باید توانایی حفظ رطوبت را داشته باشد تا ریشه های گیاه در اثر خشکی در فواصل بین آبیاری آسیب نبیند. به عنوان مثال می توان از مخلوط خاک برگ + پیت موس + ماسه برای این گیاه استفاده کرد. اگر هم می خواهید که از کود پوسیده دامی در مخلوط کاشت استفاده کنید حتما نوع بسیار پوسیده آن را بکار ببرید. در فصول رشد (از اوایل بهار تا اوایل پاییز) می توان هر دو هفته یکبار از کودهای محلول مخصوص گیاهان زینتی و آپارتمانی برای کوددهی این گیاه استفاده کرد. در طی زمستان نیازی که گیاهی به آهستگی رشد می کند به کوددهی این گیاه نیست. زمان تعویض گلدان در بهار است.

تکثیر: در اوایل بهار می توان از نوک ساقه های گیاه قلمه ساقه به طول ۱۰-۷ سانتیمتر تهیه کرد . برگهای پایین جدا می شوند و فقط برگهای بسیار کوچک بالای قلمه باقی می مانند. از بستری با خاک سبک و زهکش مناسب استفاده کنید و قبل از قرار دادن قلمه ها در بستر کاشت، ابتدا به خوبی آنرا آبیاری کنید تا خشک نباشد. بعد از کاشت قلمه ها ظرف محتوی قلمه ها را در مکانی گرم و روشن اما به دور از نور مستقیم آفتاب قرار دهید. ۲۴-۲۰ درجه سانتیگراد دمای مناسب محیط ریشه زایی است. ۵-۴ هفته طول می کشد تا قلمه ها ریشه دهند. تقسیم گیاه راه دیگر تکثیر آن است . زمانی که می خواهیم گلدان گیاه را تعویض کنیم و اگر گیاه دچار تراکم بیش از اندازه شده است می توان هنگامی که آنرا از گلدان در می آوریم، توده آن را به دو قسمت تقسیم کنیم و هر یک را به شکل جداگانه در گلدانی مستقل بکاریم.

هرس: هرس این گیاه محدود به جداسازی گلهای پژمرده (این کار موجب تولید گلهای بیشتری می شود ) و همچنین شاخسار اضافی در بهار می شود. همچنین برای اینکه رشد ساقه های جانبی تحریک شود و گیاه بیش از پیش به شکل و فرم بوته ای رشد کند از هر ساقه می توان در حدود ۱۲-۸ سانتیمتر باقی گذاشت و بقیه را قطع کرد.

آفات و بیماری: کنه تارعنکبوتی از جمله آفات این گیاه است که بخصوص در هوای گرم و خشک در زیر برگها تجمع کرده و تار تولید می کند و موجب زرد شدن برگها و ریزش آنان می شود. شپشک آردآلود و مگس سفید از آفات دیگر این گیاه محسوب می شوند که می توانند موجب رشد ضعیف گیاه ، بدشکلی آن و ریزش برگهای آن شوند. این گیاه به ندرت توسط بیماریها گرفتار می شوند . به هر حال در ادامه با برخی از بیماری های احتمالی این گیاه آشنا می شویم. زنگ از جمله بیماری های قارچی این گیاه است که بهشکل نقاط ریز نارنجی رنگ بر روی برگها و ساقه گل شکل می گیرد. هوای مرطوب به شیوع این بیماری بسیار کمک می کند. سفیدک پودری بیماری دیگر قارچی این گیاه است که در شرایط عدم تهیویه مناسب و یا زمانی که شبها سرد و روزها گرم و مرطوب است شیوع می یابد که در اثر آن در سطح رویین برگا لایه نازکی از گردی سفید-خاکستری رنگ شکل می گیرد برگها به تدریج زدر و یا قهوه ای و به هم پیچیده می شوند و در نهایبت می ریزند. تهویه مناسب محل نگهداری و عدم خیس ماندن برگسار برای مدت زمان طولانی گیاه بخصوص در طی شب از جمله راهکارهای جلوگیری از شیوع بیماری های قارچی است.


آکالیفا برگ مسی

آکالیفا برگ مسی

نام علمی: Acalypha wilkesiana
نام انگلیسی: Copperleaf, Jacob’s Coat, Fire-Dragon
خانواده: فرفیون ها (Euphorbiaceae)

Acalypha Godseffiana Heterophylla
Acalypha Wilkesiana Musaica
Acalypha_wilkesiana (2)
Acalypha_Wilkesiana
Acalypha_wilkesiana_Macrophylla

Acalypha_Wilkesiana_tricolor
Acalypha-wilkesiana-Godseffiana
Acalypha-wilkesiana-Macrophylla
Acalypha-wilkesiana-Marginata
Acalypha-wilkesiana-Mosaica

آکالیفا برگ مسی

این گیاه در زادگاه خود، درختچه ای چند ساله وهمیشه سبز است که می تواند تا ۳ متر ارتفاع رشد کند و همین اندازه هم گستردگی دارد. در مناطق عاری از سرما این گیاه، گیاهی باغی است ولی در مناطق سردتر گیاه را در گلدان می کارند و در فصل سرد به جایی گرمتر انتقال می دهند و یا کلا به عنوان گیاه آپارتمانی نگهداری می کنند.

تمایل رشد ساقه های گیاه به مرکز گیاه است و درختچه ای گسترده و متراکم پدید می آورد.

شاخصه این گیاه چند رنگی برگ ها است. رنگ برگ ها در ارقام مختلف گیاه متفاوت است و در آن ها آمیخته ای از رنگ های مسی، سبز، صورتی، زرد، نارنجی و کرم را می توان دید.

شکل برگ ها غالبا گرد یا بیضی است و لبه برگ ها دندانه دار است و در بعضی از ارقام سطح برگ ها تخت و در بعضی موج دار است.

گل ها جنبه زینتی ندارد و در شاخ و برگ گیاه گم می شود.

برای زیباتر شدن گیاه آن را هرس می کنند تا به جای یک ساقه اصلی چندین ساقه داشته باشد و به شکل بوته ای در آید.

از ارقام معروف این گیاه که تصاویرشان با ذکر نام در گالری آمده است، می توان به رقم مارگیناتا (Marginata) اشاره کرد که برگ های آن به رنگ مسی و سبز است و حاشیه برگ ها صورتی است یا رقم ماکروفیلا(Macrophylla) که برگ های بزرگی دارد و برگ هایش الوان و به رنگ های برنز، کرم، زرد و قرمز است و یا رقم موزاییکا (Musaica) است که لکه های قرمز و نارنجی دارد و در آخر رقم گادزفیانا(Godseffiana) که برگ های باریک و افتاده با لبه های کرم دارد.

خاک: به خاکی با بافت سبک تا متوسط و زهکش خیلی خوب نیاز دارد. مخلوط خاک برگ + پیت ماس + ماسه ترکیب خاکی مناسب برای آن است.

آبیاری: گیاهانی که در فضای باز و نور بیشتر قرار داشته باشند به آبیاری بیشتری احتیاج دارند و خاک گلدان آن ها باید همیشه مرطوب باشد. گیاهانی که در آپارتمان نگهداری می شوند به آبیاری کمتری احتیاج دارند و در فواصل آبیاری بهتر است که سطح خاک کمی خشک شده باشد.

نور: در صورت نگهداری این گیاه در آپارتمان، آن را در مکانی با نور زیاد قرار دهید. هر چند در نوری متوسط هم گیاه رشد می کند ولی رنگ برگ ها در نور زیاد خوشرنگ تر می شود. اگر گیاه را در فضای باز نگهداری می کنید، گلدان را در مکانی نیم سایه که از نور آفتاب بعد از ظهر بدور باشد قرار دهید.

دما: برای صدمه نخوردن به شاخ و برگ گیاه که وجه زیبایی گیاه است، دمای محل نگهداری این گیاه از ۱۳ درجه کمتر نشود. هر چند این گیاه در دمای کمتر هم زنده می ماند. رطوبت و غبار پاشی به بالندگی گیاه کمک می کند مخصوصا در آپارتمان که غبارپاشی روزانه نیاز دارند.

تکثیر: در هر زمانی می توان از نوک ساقه های گیاه به طول ۱۰-۷ سانتیمتر قلمه گرفت. قلمه ها را در بستری سبک می کارند. ۵-۴ هفته طول می کشد تا قلمه ها ریشه دهد.


آکالیفا هیسپیدا

آکالیفا هیسپیدا

گیاهیست که زادگاهش “انسولیند”واقع در آسیای جنوب شرقی است و جنبه تزئینی آن بخاطر خوشه های گل زرشکی رنگ آنست. اما توجه برطوبت محیط و آب دادن بدان ضروریست و در زمستان به آب کمتری نیاز دارد
از گیاهان چوبی به ارتفاع ۳۰ تا ۵۰ سانتیمتر است.
در آکالیفا هیسپیدا برگها طویل ، بیضوی و به رنگ سبز تیره می باشد
در هیسپیدا گلها، دنباله های طویل قرمز یا کرمی به طول ۵۰ سانتیمتر هستند
خاک مناسب، مخلوطی از دو قسمت خاک برگ و پیت، یک قسمت ماسه و یک قسمت کود دامی پوسیده است.
در نگهداری گیاهان جنس آکالیفا، رطوبت نسبی محیط اثر مثبتی روی حفظ برگ‌ها دارد بههمین دلیل رطوبت نسبی منزل باید ۶۵ تا ۷۰ % باشد.
معمولاً آکالیفای سبز قابلیت نگهداری بهتری دارد، و مقاومتش نسبت به شرایط نامساعد محیطی بهتر است. از آنجا که ریزش برگ در آکالیفا مارجیناتا یا آکالیفای برگ رنگی زیاد بوده و فقط یک ساقه سخت از گیاه باقی می‌ماند بنابراین آکالیفا هیزپیدا برای نگهداری در منزل سفارش می‌شود
همه سالها در بهار باید آنرا مختصری هرس نمود.
موقع کاشت یا تعویض گلدان : پس از ریزش گلها می باشد
نیاز به نور خوب دارد ولی نباید در مقابل آفتاب باشد، خشکی یا گرمای اضافه بیشتر از ۲۲ درجه سانتیگراد را نمیتواند تحمل کند
آکالیفا‌ها بوسیله قلمه ساقه از نوع نیمه خشبی قابل تکثیر هستند. زمان برداشت این قلمه‌ها در اواسط بهار است یعنی زمانی که درجه حرارت محیط ریشه زایی حدود ۲۰ تا ۲۴ درجهسانتی‌گراد و رطوبت نسبی ۸۰ % باشد. بعد از ۱۵ روز ریشه‌زایی اتفاق می‌افتد و بعد از ریشه زایی،گیاه به محل اصلی خود در گلدان‌هایی که حاوی خاک مرغوب زراعی هستند انتقال می‌یابد.


آکالیفا Acalyph

Acalypha reptans
آکالیفا یا آکالیف
مشخصات: اسم علمی گیاه آکالیفAcalyph hispida و از خانواده Euphorbiacea می باشد . آکالیف بومی جنوب آسیا و گیاهی است با برگ های سبز درشت متناوب، با لبه مضرس که بیضی شکل، نوک تیز و کرکی نیز می باشد. شاتون های این گیاه بلند و قرمز رنگ شبیه دم روباه است. آکالیف در تمام مدت سال گل می کند، منتهی در بهار و تابستان گل آن بیشتر است .نگه داری آکالیف در منزل مشکل به نظر می رسد و اغلب برگهای آن می ریزد بنابراین برای مدت طولانی نمی توان آن را در منزل نگاه داشت. معمولا باید جوانه انتهایی ساقه گیاهان مسن را هرس کرد تا شاخه های جانبی شروع به رشد نمایند.

مراقبت: این گیاه به نور متوسط، هوای گرم، خاک مرطوب، رطوبت هوای متوسط، در حدود ۷۰-۵۰ درصد و خاک قلیایی نیاز دارد.

کود: کود مورد نیاز این گیاه به میزان ۲ گرم در لیترهر دو هفته یک بار و از اسفند تا شهریور ماه بکار برد. این گیاه خیلی پر ریشه است و نیاز زیادی به کود ازته دارد. باید در سال دو مرتبه گلدان آن را تعویض کرد. در غیر این صورت ریشه گلدان را پر می کند و برگها زرد می شوند.

خاک: سه قسمت خاک برگ، یک قسمت تورب دو قسمت ماسه و یک قسمت کود پوسیده دامی، خاک مطلوب گیاه آکالیف است.

ازدیاد: آکالیف به سرعت بلند شده و پس از مدتی شکل نامناسب و آشفته‌ای به خود می گیرد. برای به دست آوردن گیاهی متراکم و متعادل می توانید آن را تکثیر کنید. بهترین زمان گلدهی گیاه از اوایل تا اواخر بهار است که در این زمان می توانید عمل تکثیر را انجام داد. ابتدا قلمه های انتهایی ساقه را به طول ۱۰-۸ سانتیمتر و یا ساقه های تازه روییده شده جانبی را همراه با پاشنه جدا کنید یعنی قسمتی از ساقه اصلی به ساقه جانبی متصل باشد. سپس قلمه ها را در پودر هورمون ریشه زایی فرو ببرید و هر یک را در گلدانی با قطر دهانه ۹ سانتیمتر حاوی کمپوست بذر و قلمه بکارید. آنها را در شرایط دارای نور کافی و دور از تابش مستقیم خورشید نگهداری کنید و گلدانها را با کیسه های پلاستیکی شفاف بپوشانید. خاک گلدان فقط در ابتدای عمل خیس می شود و خیس کردن دوباره آن طی زمان ریشه دهی لازم نمی باشد. قلمه ها را در مای ۲۲-۲۰ درجه سانتیگراد نگاه دارید و پس از ریشه دهی آنها را به گلدانهای با قطر دهانه حدودا ۱۳ سانتیمتر ، حاوی کمپوست گلدانی معمولی بکارید.


آکالیفا ویلکزیانا

آکالیفا ویلکزیانا

گیاه دم گربه ای گونه ای از جنس Acalypha در خانواده Euphorbiaceae افوربیاسه است و این جنس دارای ۴۵۰-۵۰۰ گونه می باشد. این گیاه بومی جنوب آسیا میباشد.
آکالیفا ویلکزیانا از گیاهان چوبی به ارتفاع ۳۰ تا ۵۰ سانتیمتر است . دارای برگهای طویل ، بیضوی ، سبز تیره در هیسپیدا و برگهای کوچکتر ، سبز برنزی متمایل به قرمز ارغوانی. گلها دارای دنباله های قرمز کوتاه میباشند
اغلب گیاه پس از گلدهی از بین میرود بنابراین سعی کنید حداقل ۱ تا ۲ پاجوش را بر روی بوته ی مادری حفظ نمایید ؛ نیاز به رطوبت بالایی دارد ؛ دارای رشد کندی است ؛ در روزهای یخبندان لازم است گیاه را با پوشش مناسب از سرما حفظ نمایید

از این گیاه به عنوان پماد برای درمان بیماری های قارچی پوست استفاده می شود. غلظتی از عصاره این پیاه کشنده و مهار کننده رشد باکتری ها است.
از این گیاه برای مصارف زینتی بعنوان گل باغچه و همچنین در سبدهای آویز استفاده میشود
این گیاه با قلمه گیری و تقسیم بوته تکثیر مییابد . در انواع ریزوم دار میتوان هنگام بهار ریزوم ها را جدا نمود . قلمه ها را میتوان هم از شاخه های نیم چوبی نوک ساقه و هم از شاخه های جوان جانبی به همراه پاشنه چوبی تهیه نمود

ویکی مستر : آکالیفا و برترین مقالات مربوط به این گیاه گلدانی

دیدگاه بگذارید

اولین نظر را شما بنویسید.

آگاه سازی از
wpDiscuz